My Election Picks

For those of you living in USA/Texas/Houston, here's how you should vote: President: Barack Obama (D)

Senator: Paul Sadler (D)

Representative District 2: Jm Doughty (D) Representative District 7: James Cargas (D) Representative District 8: Neil Burns (D) Representative District 9: Al Green (D) Representative District 10: Tawana W Cadien (D) Representative District 18: Shiela Jackson Lee (D) Representative District 22: Kesha Rogers (D) Representative District 29: Gene Green (D) Representative District 36: Max Martin (D)

Railroad Commissioner: Dale Henry (D) Railroad Commissioner, Unexpired Term: Josh Wendel (G)

Justice, Texas Supreme Court, Place 2: RS Roberto Koelsch (L) Justice, Texas Supreme Court, Place 4: Charles E Waterbury (G) Justice, Texas Supreme Court, Place 6: Michele Petty (D)

Judge, Presiding Judge, Court of Criminal Appeals, PResiding Judge: Keith Hampton (D) Judge, Presiding Judge, Court of Criminal Appeals, Place 7: Mark Bennet (L) Judge, Presiding Judge, Court of Criminal Appeals, Place 8: William Bryan Strange, III (L)

Member, State Board of Education, District 4: Lawrence Allen, Jr. (D) Member, State Board of Education, District 6: Traci Jensen (D) Member, State Board of Education, District 8: Dexter Smith (D)

State Senator, District 4: Bob Townsend (L) State Senator, District 6: Mario Gallegos, Jr (D) State Senator, District 7: Sam (Tejas) Texas (D) State Senator, District 11: Jacqueline Acquistapace (D) State Senator, District 13: Rodney Ellis (D) State Senator, District 15: John Whitmire (D) State Senator, District 17: David Courtney (G)

State Representative, District 127: Cody Pogue (D) State Representative, District 130: Art Browning (G) State Representative, District 131: Alma Allen (D) State Representative, District 132: Phil Kurtz (L) State Representative, District 133: Gerald Lafluer (L) State Representative, District 134: Ann Johnson (D) State Representative, District 135: Paul Morgan (D) State Representative, District 137: Gene Wu (D) State Representative, District 138: Lee Coughran (L) State Representative, District 139: Sylvester Turner (D) State Representative, District 141: Senfronia Thompson (D) State Representative, District 142: Harold V. Dutton, Jr (D) State Representative, District 143: Ana Hernandez Luna (D) State Representative, District 144: Mary Ann PErez (D) State Representative, District 145: Carol Alvarado (D) State Representative, District 146: Borris L. Miles (D) State Representative, District 147: Deb Shafto (G) State Representative, District 148: Henry Cooper (G) State Representative, District 149: Hubert Vo (D) State Representative, District 150: Brad Neal (D)

Justice, Court of Appeals, 1st Court, Place 2: Ron Lovett (D) Justice, Court of Appeals, 1st Court, Place 6: Chuck Silverman (D) Justice, Court of Appeals, 1st Court, Place 7: Natalia Cokinos Oakes (D) Justice, Court of Appeals, 1st Court, Place 8: Nile COpeland (D) Justice, Court of Appeals, 1st Court, Place 9: Kathy Cheung (D) Justice, Court of Appeals, 14th Court, Place 3: Barbara Gardener (D) Justice, Court of Appeals, 14th Court, Place 4: Jim Wrotenbery (D) Justice, Court of Appeals, 14th Court, Place 5: Tanner Garth (D) Justice, Court of Appeals, 14th Court, Place 8: Julia Maldonado (D)

Judge, Civil District Court, 11th District: Mike Miller (D) Judge, Civil District Court, 61st District: Alfred Bennet (D) Judge, Civil District Court, 80th District: Larry Weiman (D) Judge, Civil District Court, 125th District: Kyle Carter (D) Judge, Civil District Court, 127th District: R.K. Sandill (D) Judge, Civil District Court, 129th District: Michael Gomez (D) Judge, Civil District Court, 133rd District: Jaclanel McFarland (D) Judge, Civil District Court, 151st District: Mike Englehart (D) Judge, Civil District Court, 152nd District: Robert Schaffer (D) Judge, Civil District Court, 164th District: Alexandra Smoots-Hogan (D) Judge, Civil District Court, 165th District: Josephina Rendon (D) Judge, Civil District Court, 215th District: Elaine H. Palmer (D) Judge, Civil District Court, 333rd District: Tracy D. Good (D) Judge, Civil District Court, 334th District: Donna Roth (D)

Judge, Criminal District Court, 174th District: Rueben Guerrero (D) Judge, Criminal District Court, 176th District: Shawna L Reagin (D) Judge, Criminal District Court, 177th District: Vivian King (D) Judge, Criminal District Court, 178th District: David L Mendoza (D) Judge, Criminal District Court, 179th District: Randy Roll (D) Judge, Criminal District Court, 337th District: Herb Ritchie (D) Judge, Criminal District Court, 338th District: Hazel B Jones (D) Judge, Criminal District Court, 339th District: Maria T Jackson (D) Judge, Criminal District Court, 351st District: Mark McInnis (D)

District Attorney: Lloyd Wayne Oliver (D)

Judge, County Court at Law, No 1: Erica M Graham (D) Judge, County Court at Law, No 1: Damon Crenshaw (D)

County Attorney: Vince Ryan (D)

Sheriff: Adrian Garcia (D)

County Tax Assessor-Collector: Ann Harris Bennett (D)

County School Trustee, Position 3, At Large: Diane Trautman (D) County School Trustee, Position 4, Precinct 3: Sylvia Mintz (D) County School Trustee, Position 6, Precinct 1: Erica S Lee (D)

County Commissioner, Precinct 1: El Franco Lee (D) County Commissioner, Precinct 3: Glorie McPherson (D) County Commissioner, Precinct 4: Sean Hammerle (D)

Justice of the Peace, Precinct 1 Place 1: Dale M Gorczynski (D) Justice of the Peace, Precinct 2 Place 1: JoAnn Delgado (D) Justice of the Peace, Precinct 3 Place 1: Mike Parrot (D) Justice of the Peace, Precinct 4 Place 1: J Kent Adams (D) Justice of the Peace, Precinct 6 Place 1: Richard C Vara (D) Justice of the Peace, Precinct 7 Place 1: Hilary H Green (D) Justice of the Peace, Precinct 8 Place 1: Tommy Ginn (D)

Constable, Precinct 1: Alan Rosen (D) Constable, Precinct 2: Chris McDonald (D) Constable, Precinct 3: Ken Jones (D)

Metro Referendum: For/Yes

Houston Council Member, District E: Elizabeth Perez

City of Houston Special Charter Amendment Election, Prop 1: Yes/For City of Houston Special Charter Amendment Election, Prop 2: Yes/For

City of Houston Special Bond Election, Prop A: For/Yes City of Houston Special Bond Election, Prop B: For/Yes City of Houston Special Bond Election, Prop C: For/Yes City of Houston Special Bond Election, Prop D: For/Yes City of Houston Special Bond Election, Prop E: For/Yes

Houston Community College System Bond: For

HISD Schoolhouse Bond: For